Svarīgi! Bērna drošība automašīnā!

Svarīgi! Bērna drošība automašīnā!

Vasaras sezona ir atvaļinājuma laiks, kad ne tikai aktīvi ceļojam pa Latviju, bet dodamies arī tālākus gabalus ārpus tās. Tādēļ ikvienam vecākam ļoti svarīgs ir jautājums par bērna drošību - kā pareizi izvēlēties drošu autokrēsliņu, kā to nofiksēt pie auto sēdekļa, kur to novietot automašīnā, kā piesprādzēt bērnu, lai arī pašiem mazākajiem braucējiem izbraucienus padarītu pēc iespējas drošākus.

Pirmā un svarīgākā lieta ir pareiza autosēdeklīša izvēle jūsu bērnam. Lai bērnam izvēlētos pareizu auto sēdeklīti, ir jāzina bērna svars, garums, vecums un automašīnas atbilstība bērnu pārvadāšanai. Jārēķinās, ka viens auto sēdeklītis bērnam nederēs vairākus gadus, līdz ar to sēdeklīti būs regulāri jāmaina, līdz bērns sasniegs 150 cm garumu, no kura vairs nav nepieciešams ne sēdeklītis, ne paliktnis. Mazam bērnam ir nepieciešams izmantot speciālu bērnu sēdeklīti ar savām siksnām. Gadu no gada daudz stingrākas kļūst arī prasības pret auto sēdeklīšu ražotājiem, lai panāktu, ka bērniņi tiek pasargāti gan no frontālās, gan sānu sadursmes.

Diemžēl tikai 40% vecāku ir informēti par pareizu bērnu pārvadāšanu, un katru gadu kupls skaits ģimeņu saņem bargus sodus par bērna pārvadāšanu bez autosēdeklīša. Sēdeklīša neizmantošana apdraud ne tikai bērna dzīvību, bet apdraud arī citu pasažieru, dzīvnieku drošību un rada bīstamas situācijas uz ceļa.

Visdrošākā vieta mazam bērnam ir automašīnas aizmugurē, nevis pasažiera vietā blakus vadītājam, kur bērnu satiksmes negadījumā var traumēt drošības spilveni. Lai iespējami vairāk pasargātu savus bērnus no bīstamām situācijām, kaimiņzemē Zviedrijā vecāki savus bērnus līdz 3 gadu vecumam pārvadā automašīnas aizmugurējā sēdeklī - atmuguriski, un ne velti, arī mediķi un drošības speciālisti atzīst, ka visdrošākā pozīcija bērnam automašīnā ir ar skatu pretēji braukšanas virzienam. Šāda bērna pārvadāšana Zviedrijā ir samazinājusi vērā ņemamas traumas nopietnos ceļu satiksmes negadījumos bērniem līdz pirmsskolas vecumam pat līdz 92%! Turpretī sēdinot bērnus ar skatu braukšanas virzienā, bērni negadījumos cieš daudz vairāk, fizikas un bērna anatomijas dēļ. Statistikas dati rāda, ka ceļu satiksmes negadījumi visbiežāk ir frontāli (auto ar citu objektu saduras ar priekšu), kas parasti ir arī visbīstamākie, jo ir ar lielāku ātrumu, tātad trieciena rezultātā notiek visstraujākā apstāšanās, bet pēc fizikas likuma, viss, kas atrodas auto salonā joprojām turpina kustību uz priekšu, tātad arī pasažieri.

Sevišķi bīstama pat neliela bremzēšana ir mazam bērnam, nerunājot par lielākām sadursmēm. Bērna mugurkauls līdz 3 gadu vecumam vēl ir ļoti mīksts, kā arī galvas masa ir daudz lielāka pret pārējo ķermeni kā pieaugušajiem, jo mazuļi nav miniatūri pieaugušie! Mazulim pat pie straujākas bremzēšanas var satraumēt sprandu, kas var novest pat pie nopietniem smadzeņu bojājumiem. Ja bērns tiek pārvadāts atmuguriski, trieciena rezultātā bērns tiek iespiests vēl dziļāk krēsla atzveltnē, novirzot visu slodzi pašā autokrēsliņā, pasargājot mazuli no postošā trieciena.

Zviedrijā 9 no 10 bērniem, braucot atmuguriski, tiek pasargāti no traumām!

Pēc likuma, auto krēsliņā, kas novietots braukšanas virzienā, var pārvadāt bērnus no 15 mēnešu vecuma vai tādus, kuru svars ir sasniedzis 9 kg. Bet uz krēsla paliktņa tiek vadāti bērni no 4 līdz 12 gadu vecumam. Paliktnīši ir divu veidu – ar atzveltni un vienkārši bez atzveltnītes, un sānu malām. Paliktņa galvenā funkcija ir pareizi pozicionēt automašīnas jeb 3-punktu drošības jostu uz bērna ķermeņa. Tātad, sēdēšana uz paliktņa nozīmē, ka paceļot bērnu augstāk, jostas augšējā daļa šķērso bērna plecu, savukārt kāju daļa, šķērso iegurni nevis vēderu. Paliktnis ar atzveltni būs daudz drošāks, jo tam ir vairākas būtiskas papildus funkcijas, pirmkārt, krēsliņš ar atzveltnīti vairāk disciplinēs bērnu atrasties savā sēdvietā ar taisnu muguru, otrkārt, atzveltne pasargās mazuļa muguru, sānu aizsargi amortizēs triecienus no sāniem. Atzveltnes augšdaļā iestrādātā vadula jostas plecu daļai, palīdzēs to allaž noturēt vietā arī tad, ja bērns krēslā dīdīsies.

Pēc Latvijas Republikas likumdošanas priekšējā sēdeklī aizliegts pārvadāt bērnus, kuri ir jaunāki par 14 gadiem vai nav sasnieguši 140 cm.

Tikpat svarīgi kā pareizs auto sēdeklītis, vieta automašīnā, ir pareiza piesprādzēšanās. Būtiski iegaumēt, ka bērns ir jāpiesprādzē, nospriegojot ar drošības jostu bērna krūšu kurvja apkārtmēru, nevis uzvilkto drēbju skaitu. Nepareizi lietota drošības josta nesniedz optimālo aizsardzību! Ja bērns tiek pārvadāts, piemēram, ziemā, bērnam ir jānovelk ziemas jaka, uzklājot segu vai jaku virsū bērnam pēc drošības jostas uzlikšanas, kurai ir maksimāli cieši jāpieguļ bērna ķermenim. Bērns, kam mugurā ir biezā ziemas jaka, satiksmes negadījumā gūst bīstamākus savainojumus, jo trieciena brīdī jaka tiek saspiesta, tā radot lielāku kustību trieciena laikā. Pareiza piesprādzēšanās attiecas arī uz zīdaiņiem. Zīdainis kombinezonā, kam ir slidens materiāls, tiek pakļauts daudz lielākam riskam, izslīdot no sēdeklīša, sevišķi, ja drošības jostas nav stingri pievilktas.

Tādēļ, Vecāki,

esiet atbildīgi, piesprādzējiet savu bērnu pareizi:

  1. Iesēdiniet bērnu drošības sēdeklītī, piesprādzējiet un pielāgojiet drošības jostas nospriegojumu;
  2. Ja jūs spējat ievietot vairāk kā divus pirkstus starp drošības jostu un bērna krūšu kaulu, tad jums noteikti ciešāk jāpievelk bērna sēdeklīša drošības jostas;
  3. Auto sēdeklīša uzstādīšanas sākumā ir svarīgi izlasīt visas lietošanas instrukcijas un rekomendācijas no auto ražotāja par auto sēdeklīšu izmantošanu;
  4. Nav ieteicams vienlaicīgi izmantot drošības siksnas un ISOFIX / LATCH sistēmu;
  5. Pirms katra brauciena svarīgi pārbaudīt auto sēdeklīša stabilitāti, krēsliņš kustēties drīkst ne vairāk par 3 cm;
  6. Bērna sēdēšanas leņķi izvēlas atbilstoši bērna vecumam, jo mazāks ir bērns, jo horizontālāka sēdēšana;
  7. Bērnam no 150 cm jāievēro daži pamatnoteikumi: sēžot pilnībā jābūt atbalstītam pret sēdekļa atzveltni, ceļiem jābūt ērti saliektiem pāri sēdekļa malai, apakšējai drošības siksnai jāatrodas uz bērna augšstilbiem vai iegurņa, augšējai drošības siksnai jābūt pāri bērna plecam.

Rūpējoties par Jūsu un Jūsu bērnu drošību,

su padomdevējs,
Autoplacis.lv

Atstājiet savu komentāru