Degvielas cenas – kādēļ cenas Lietuvā krietni zemākas nekā Latvijā?

Degvielas cenas – kādēļ cenas Lietuvā krietni zemākas nekā Latvijā?

"Kādēļ Latvijā ir tik augstas degvielas cenas?", "Kāpēc Lietuvā degviela maksā lētāk?", "Kāpēc mums melo?" – šādus un daudzus citus jautājumus savā galvā apcilā lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju, skaļi komentējot Latvijas degvielas cenas arī sociālajos tīklos, ar uzņemtiem fotoattēliem no kaimiņvalsts Lietuvas degvielas uzpildes stacijām, par kuru Latvijā raksta sekojoši ''Baltijā degvielas cenas sarūk, kamēr Lietuvā paceļ'', ''Degvielu Lietuvā pirkt nav izdevīgi..'' utt., taču kā ir patiesībā, zina tie, kas regulāri pilda degvielu aiz Latvijas robežām. Turpretī tie, kas pilda savas automašīnas degvielas bāku Latvijā, kārtējo reizi saķer galvu, cik strauji mainās degvielas cenas pie mums.

Lietuvā jau ilgu laiku ir stipri zemākas degvielas cenas nekā Latvijā, kas daudziem latviešiem, kuri dzīvo pierobežā, vai tie, kas dodas biznesa darīšanās vai vienkārši iepirkties, tiek mudināti savus 'spēkratus guldīt zem Lietuvas degvielas staciju pistolēm', sapildot savus autiņus ''līdz lūpai'' ar kaimiņvalstī pieejamo lēto degvielu. Kādēļ ir šāda degvielas cenu atšķirība, kas kā izrādās, ir mērāma pat 3, 4 centu apmērā par litru? Pamatojums šādām degvielas cenu atšķirībām starp Latviju un Lietuvu no Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas puses esot vienkāršs -  tas lielākoties ir cenu atšķirība nodokļu likmēs, kā arī degvielas tirgotāju asās konkurences (savā starpā) dēļ.

Kā izrādās, konkurence nav mērāma tikai atšķirīgu degvielas tirgotāju vidū, bet arī viena zīmola ietvaros. Kamēr Latvijā "Cirkle K Latvia" dīzeļdegvielas cenas svārstās no 1,154 līdz 1,204. Tikmēr Lietuvā cenu svārstība ir no 1,066 līdz 1,175.

Latvijā tieši galvaspilsētā degvielas cenas ir vienas no visdārgākajām, kas procentuāli ir 10-15% lielākas nekā kaimiņvalstī Lietuvā.  Šāda cenu izmaiņa esot kā konkurences (nacionālā un starpvalstu līmenī), tā nodokļu likmju pirksts, kas katrā valstī stingri atšķiras, bet lielu nozīmi cenām nospēlējot arī mārketinga kampaņas un pat degvielas staciju atrašanās vieta. Jāteic, ka arī Latvijā ir jūtams  ''cenu kariņš'' kā, piemēram, Lietuvā. Ja Rīgā, Dzirnavu un Satekles ielu stūrī, kur ir četri benzīntanki, degviela būs lētāka nekā tā paša tīkla benzīntankos trīs kvartālus tālāk, tieši tas pats ir novērots arī mazpilsētās, kurās pārsvarā cenas ir stipri augstākas nekā tuvākajā lielpilsētā. Arī atsaucoties uz Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas izpilddirektores Ievas Ligeres teikto, Latvijā degvielas cenas esot augstākas, jo papildus degvielas cenā ir iekļauts arī servisa līmenis, kas Latvijā esot krietni augstāks nekā Lietuvā, kurā daudzviet nav iespējams pat izmantot tualeti, par to nemaksājot. Tomēr augstais serviss, kā to uzslavēja I. Ligere, nav pietiekams iemesls nekursēt uz Lietuvu.

Latvijas iedzīvotāji, un arī tie, kas dodas biznesa vizītēs uz Lietuvu, regulāri uzpildot savus spēkratus tieši Lietuvā, stāsta, ka viszemākās cenas ir sastopamas tieši Kauņā, Šauļos, Panevēžas apvedceļā, jo šeit novērojama liela "Neste" un "Cirkle K Latvia" konkurence tieši ar mazajiem komersantiem. Kaut arī serviss, kā stāsta, Lietuvā esot stipri zemāks nekā Latvijā, Lietuvā degvielas cenā tomēr ir iekļauts auto ekspluatācijas nodoklis. Zemas jeb ‘’izdevīgas cenas’’ ir novērojamas arī uz Lietuvas robežām, kas varētu būs šis mārketinga triks, kā veiksmīgi pārvilināt Latvijas iedzīvotājus (un pierobežas iedzīvotājus) uz zemākām degvielas cenām, un jāteic, tas vainagojas rezultatīvi. Lietuvai ir arī pašiem sava naftas pārstrādes rūpnīca, kas nozīmē, ka degvielas piegādes izmaksas noteikti ir stingri mazākas, nekā Latvijas degvielas tirgotājiem.

Kaut arī Latvijas Degvielas tirgotāju asociācija vairākkārtīgi ir uzrunājusi Finanšu ministriju, ka akcīzes nodokli Latvijā vajadzētu sinhronizēt ar Polijas un Lietuvas akcīzes nodokļu likmi, lai varētu samazināt arī pašmāju degvielas izmaksas, Finanšu ministrija vēl līdz šim šo lūgumu nav ņēmusi vērā.

 

Pēc kā Latvijā veidojas degvielas gala cena:

1. Degvielas iepirkuma cena – ap 36% (to veido naftas un degvielas cenas, valūtas kursa svārstības, ģeopolitiskā situācija, klimatiskā situācija, kvalitātes prasības, kā arī pieprasījums);

2. Valsts nodevas un nodokļi – ap 55% (tos veido akcīzes nodoklis, valsts rezervju nodeva un pievienotās vērtības nodoklis);

3. Mazumtirgotāja izmaksas – ap 9% (tās veido dažādu piedevu pievienošana, uzņēmuma uzturēšanas un attīstības izmaksas, t.sk. DUS uzturēšanas un personāla izmaksas).

Ja dīzeļdegvielas cena par litru ir 1,317 eiro, tad 66 centi no tiem ir nodokļi (akcīzes nodoklis – 37 centi, valsts naftas produktu rezervju nodeva – 1 cents, PVN – 28 centi). Pārējie 65 centi ir degvielas iepirkuma cena un mazumtirgotāja izmaksas.

Kāpēc pie mums ir tā, kā ir? Kas to, lai zina. Kādi ir patiesi faktori, kas ietekmē šādas degvielas cenu svārstības? To zina vien tie, kas šos lēmumus pieņem. Jāteic – pa kādu ceļu valsts iet, pa tādu mums nākas sekot. Jācer, ka kādu dienu, tuvāki un tālāki kaimiņi drīzāk brauks pie mums, un Latvijas iedzīvotājiem nebūs jāsaķer galva par kārtējo "plusu" degvielas cenās, kas nu jau pasākušas augt straujāk kā sēnes pēc lietus.

Zinot augstās degvielas cenas Latvijā, kas tikai kāpj un kāpj, ir zināmi, tautā pārbaudīti paņēmieni, kā var samazināt degvielas uzpildes skaitu un tādējādi ieekonomēt arī zaļo papīrīšu skaitu naudas makā. Kas ir šie paņēmieni?

  • Regulāri jāpārbauda gaisa spiediens riepās, lai tas atbilstu ražotāja standartiem;
  • Neizmantot jumta bagāžnieku, bet lietot to tikai tad, kad nepieciešams;
  • Rūpēties par gaisa filtriem un degvielas filtru tīrību;
  • Regulāri veikt sveču vadu tīrīšanu, ja tie ir apsūbējuši;
  • Regulāri veikt motoreļļas nomaiņu;
  • Braukt tikai ar kvalitatīvām automašīnas riepām!

Jūsu padomdevējs,
Autoplacis.lv

Оставить комментарий