Sods par vinjetes neigādāšanos ir bargs

Sods par vinjetes neigādāšanos ir bargs

   Vinjete ir auto lietošanas nodeva par Latvijas galveno un reģionālo autoceļu izmantošanu. Tā ir obligāta kravas transportlīdzekļiem, kuru pilna masa ir lielāka par trim tonnām, un kravas transportlīdzekļu sastāviem, kuru pilna masa ir lielāka par 3,5 tonnām, tomēr ir arī kravas busiņu vadītāji, kam vinjeti nav nepieciešams iegādāties.

    Šogad jau vairāki busiņu vadītāji ir pauduši sašutumu, ka pāris dienu laikā no valsts ir saņēmuši kosmiski lielus sodus par vinjetes neiegādāšanos, pat 500 eiro lieli sodu apmēri.  Citi tostarp dalās pieredzē, ka viņu kravas transportlīdzekļiem līdz šim vinjeti nav vajadzējis, kamēr citi nesaprot, kādēļ viņi tiek sodīti, ja, vai nu agrāk viņiem vinjeti nebija jāiegādājās, vai pat, ka busiņu šoferi fiziski nav apstādināti, bet sods tā vai tā ir pieškirts. Vēl citiem sods ir ticis piešķirts citu neizdarības dēļ, iegādājoties vinjeti Internetā, kur beigās vinjete nav pieškirta sistēmas kļūdu dēļ. Turpretī nav maz tādu, kas aiz pienākuma sajūtas, maksājot par vinjeti, lai varētu turpināt kravas pārvadājumus, pārvietojoties pa Latviju, ir dabūjuši stāvēt dīkstāvē, jo ne viens vien šoferis vietnē www.lvvignette.eu palicis ar garu degunu, jo vietnes administrācija veica sistēmas uzlabojumus un citu variantu, kā iegādāties vinjeti nav, jo kravas transportlīdzeklim bez vinjetes ir liegts pārvietoties.

 Sodi ir bargi, un, ja autoceļu lietošanas nodeva nav samaksāta pilnā apmērā, sods ir no 60 līdz 200 eiro liels, bet pārvadātājiem no 300 līdz 500 eiro liels. Ja par vinjeti nav maksāts vispār, tad vadītājam jārēķinās ar krietni lielāku sodu – no 100 līdz 360 eiro, bet pārvadātājam – no 500 līdz pat 1000 eiro. Pārkāpēju skaits katru mēnesi krasi pieaug, 3 mēnešos vien jau tiek sastādīti ap 615 administratīvo pārkāpumu protokolu, kur soda naudā tiek piemēroti ap 252 500 euro. Jāpiemin, ka nodevas maksāšana ir svarīga arī no satiksmes drošības un ekonomiskiem apsvērumiem, jo tā veicina ceļu uzturēšanu un attīstību, kā arī videi draudzīgāku transportlīdzekļu izmantošanu.

   Vinjete nav nepieciešama gadījumos, ja ar kravas busiņu brauc pa pilsētu vai rajonu, kā arī šķērsojot valsts galveno un reģionālo autoceļu, tostarp apļveida krustojumos vai neizbraucot uz lielajām šosejām.

   Lai pārbaudītu vai šoferis ir iegādājies vinjeti kravas transportlīdzeklim, nav vairs nepieciešams braucošo spēkratu apstādināt, tagad pārkāpējus fiksē automotizētas iekārtas, neapturot transportlīdzekli. Vinjetes ir pieejamas gan dienas, nedēļas, gan mēneša vai gada. Vēl kāda piezīme, nodevas lielums ir atkarīgs no transportlīdzekļa motora izmešu līmeņa, transportlīdzekļa vai tā sastāva asu skaita un pilnas pieļaujamās masas.

 

Atstājiet savu komentāru