ESI REDZAMS! Ja būsi redzams autovadītājam, paliksi dzīvs!

ESI REDZAMS! Ja būsi redzams autovadītājam, paliksi dzīvs!

Katram ceļu satiksmes noteikumam un likumam ir sava nozīme un pamats, bet to neievērošana var novest ne tikai pie rājiena vai naudas soda, bet diemžēl arī smagākiem gadījumiem – pat nāves. Vai spēlēties ar savu dzīvi, neievērojot satiksmes noteikumus, ir to vērts? Atceries, ka Tu esi atbildīgs par savu drošību!  Tu noteikti zini, kā vajag – tāpēc esi drošs satiksmes dalībnieks! Būt uz ceļa nenozīmē tikai pārvietoties no punkta A līdz punktam B, būt uz ceļa nozīmē ievērot visus likumus, ētikas normas un drošības pasākumus – piesprādzēties, šķērsot ielu tikai tam paredzētajās vietās, būt redzīgam un BŪT REDZAMAM!

Vai Tu būtu gatavs spēlēt spēlītes ar autovadītāju, viņu grūstot vai, piemēram, aizsienot acis? Nu, noteikti, ka nē! Esi atbildīgs! Ja esi kājāmgājējs, lieto atstarotāju, neatkarīgi - pilsētā vai ārpus tās! Tas, ka tu redzi tuvojamies spēkratu, nenozīmē, ka šoferis pie auto stūres redz tevi, un ja tev nav gaismu atstarojošs elements, TU NEESI REDZAMS! Ir dažādi atstarojošie objekti – atstarotāji, atstarojošās lentes, vestes, lukturīši, pat atstarojošie diegi, kas iestrādājami šallēs, cepurēs, cimdos. Izvēles iespēju ir tik daudz, atliek tikai izvēlēties sev patīkamāko, bet ievēro, jo vairāk redzams būsi, jo drošāk uz ceļa jutīsies, turklāt iegaumē – tevi ir jāredz kā no priekšas, tā aizmugures!

Ar mazu vai nekvalitatīvu atstarojošo elementu praktiski nekas nebūs līdzēts, šoferis tā vai tā nespēs tevi pamanīt. Atstarotājam ir jābūt no laba materiāla (mikroprizmas), viegli pamanāmam, un tas ir jāpiestiprina tā, lai spētu noķert transportlīdzekļa gaismu. Negadījumu skaits visbiežāk notiek tieši pēc plkst. 17.00, kad ziemas laikā laukā jau ir tumšs, bet cilvēki, kā šoferis, tā gājējs, pēc darba dienas ir noguris un reakcijas laiks tam ir krasi pasliktinājies. Cilvēks bez atstarotāja ir pamanāms vien no 25 – 40 metru attāluma, turpretī lietojot gaismu atstarojošo objektu autovadītājs spēj cilvēku pamanīt jau no 150 metru attāluma, bet lietojot automašīnas tālās gaismas, jau no 400 metriem. Ja šoferis pamana cilvēku bez atstarotāja, atrodoties riskantā situācijā, autovadītājam ir dotas tikai 2 sekundes, lai spētu gan noreaģēt, gan apbraukt gājēju vai riteņbraucēju.

Katru gadu visā Latvijā tiek konstatēti vismaz 50 ceļu satiksmes negadījumi, kur ir iesaistīti gājēji vai riteņbraucēji, kas bez atstarojošiem objektiem, nepildot šos drošības pasākumus, savu dzīvību diemžēl arī zaudējuši. Sods par atstarojošā elementa neizmantošanu ir mērāms no 10 - 30 eiro, bet pats smagākais sods… ir letāls iznākums.

Bez atstarotāja izmantošanas tiek pieļautas vēl daudzas citas kļūdas, kas ir īpaši bīstamas tieši rudenī un ziemā, tāpēc:

  1. Šķērso ceļu (arī gājēju pārejas) tikai drošās, labi redzamās, un tam paredzētās vietās;
  2. Ej pa to pusi, kur pretī redzi braucošu automašīnu;
  3. Neskrien, nespēlējies, nelec klasītes – ceļš nav rotaļu laukums!
  4. Ievēro automašīnu plūsmu nelavierē pa starpu!
  5. Neskrien priekšā mašīnai (arī uz gājēju pārejas), slidenā laikā  automašīnas bremzēšanas laiks pagarinās reizes 3.
  6. Ievēro luksofora signālu! Tikai pāri pie Zaļās gaismas (pārliecinoties par drošību)!
  7. Ielu šķērso tikai tad, kad esi paskatījies uz visām pusēm!
  8. Braucot ar auto, pirms kustības uzsākšanas, Piesprādzējies (kustību būtu aizliegts uzsākt, ja visas TL esošās personas nav piesprādzējušās)
  9. Neskrien aiz vai pirms autobusa, pagaidi, kad tas aizbrauc, aiz tā var slēpties visādi spēkrati!
  10. Kāpjot no auto, durvis ver vaļā tikai tad, kad esi pārliecinājies par situāciju ārpusē.

Ievērojiet ceļu satiksmes noteikumus un likumus, kas paredzēti jūsu drošībai pagarinot jūsu mūžu! Turiet ausis un acis vaļā, un domājiet līdzi - jūsu dzīvība ir jūsu rokās, esiet atbildīgi un droši satiksmes dalībnieki!

Par sevis mīlošiem satiksmes dalībniekiem,

Tavs padomdevējs,
Autoplacis.lv

Atstājiet savu komentāru