Esi atbildīgs! Neatstāj suni mašīnā!

Esi atbildīgs! Neatstāj suni mašīnā!

Gadu no gada, iestājoties karstajam laikam, ar ģimenēm dodamies izbaudīt silto un saulaino laiku ārpus mājām. Protams, ka vienus mājās neatstāsim savus mīļos četrkājainos draugus! Ņemsim līdzi! Automašīnās tiek ieslēgts kondicionieris vai klimata kontrole, lai nebūtu jāsvīst pārkarsušajā spēkratā. Arī mūsu mīlulim ir labi, līdz brīdim, kad atceries, ka jāieiet lielveikalā, pēc saldējuma vai kāda atspirdzinoša dzēriena, bet sunim jāpaliek automašīnā bez kondicioniera.. Diemžēl ar neskaitāmajām reklāmas kampaņām televīzijā un sociālajos tīklos nav pietiekoši, lai novērstu šo problēmu. Soc. tīklos Facebook un Twitter aizvien biežāk redzamas fotogrāfijas, kur garāmgājēji dalās ar šo neprātu. Tas nozīmē, ka nekas nav mainījies un šī joprojām ir liela problēma ne tikai Latvijā!

Ikdienas steigā tiek aizmirsts, ka Tavas it kā 10 minūtes veikalā var pārvērsties par pusstundu vai pat ilgāk. Tev šķiet, ka dzīvniekam taču nekas nenotiks, mašīnu vēl ēnā noliki... Kamēr Tu staigā pa vēsām pārtikas nodaļām, Tavs draugs mašīnā, kas palicis viens, nespēj vien sagaidīt mirkli, kad izdosies noķert svaiga gaisa brāzmu vai malku ūdens. Kamēr Tu vieglprātīgi iepērcies Tavs dzīvnieks mokās vairāk nekā +30 grādu temperatūrā, bez svaiga gaisa un ūdens... Pat, ja Tavs auto ir novietots paēnā un pāris centimetros atvērts katrs auto logs, mašīnā rodas siltumnīcas efekts. Esi taču kaut reizi pats strādājis vai vienkārši uz pāris minūtēm pastāvējis pie vecmāmiņas siltumnīcā. Un kā?
Ir veikti dažādi eksperimenti, lai sabiedrībai uzskatāmi parādītu, kādos apstākļos suns tiek atstāts un kādām mokām tas tiek pakļauts. Ārā manāms vējš, mašīna novietota paēnā. Taču automašīnas salonā ar katru minūti paliek aizvien tveicīgāks un fiziski neizturams.
Noskaties vienu no šiem eksperimentiem, kur tā laikā vīrietis karstā vasaras dienā 30 min., paliek automašīnā ar pāris centimetriem atvērtu katru logu, līdzīgi kā tas notiek ar dzīvniekiem.

Hipertermija jeb spēcīga organisma pārkaršana rada pārmērīgu slodzi gan plaušām, gan sirdij, kas to gluži vienkārši var neizturēt. Arī stress šādā situācijā nodara lielu slodzi sirdij. Un šeit vairs nav būtisks ne suņa vecums, ne kažoka biezums. ''Dzīvniekam ir ļoti maza virsma, caur kuru viņš var sevi atvēsināt. Tie ir viņa pirkstu spilventiņi un tā ir viņa mute,'' stāsta veterinārārste Lita Konopore. Tāpat veterinārārste atgādina, ka dzīvnieki nesvīst, un kad viņam nav veida kā sevi atdzesēt, viņš strauji pārkarst, strauji aug ķermeņa temperatūra un sākas karstuma dūriens. Atstājot suni mašīnā, var pietikt ar 10 min., lai rastos pārkaršanas sekas. Par to liecina paātrināta un sekla elsošana, bet arī bāla vai tieši pretēji stipri piesarkusi (bordosarkana) mēle. Dzīvnieka siekalas kļūst biezas.

Arī Latvijas Pašvaldības policija veikusi eksperimentu, kur pierāda, ka arī olu var uzcept automašīnas salonā!!

Svelmīgās dienās īpaši uzmanīgiem jābūt plakanpurna suņu jeb buldogu, mopšu, pekiniešu un bokseru saimniekiem, jo deguna uzbūves īpatnību dēļ tiem pārkaršanas risks ir lielāks. Tik pat uzmanīgiem jābūt arī garspalvainu un melnu suņu īpašniekiem.

Ja tomēr plāno doties kādā veikalā, tad neatstāj draugu vienu. Visiem taču nav jādodas veikalā! Lai kāds no līdzbraucējiem paliek mašīnā, lai suns nepaliek viens. Tāpat arī palīdz remdēt slāpes lielajā karstumā.

Rīkojies nedomājot!

  • Pārkarsušam sunim ir svarīgi dot vēsu, nevis aukstu ūdeni, jo pārāk strauja atdzišana var izraisīt asinsvadu sašaurināšanos un vēl vairāk pasliktināt stāvokli.
  • Par vieglu pārkaršanu liecina ne tikai paātrināta un sekla elsošana, bet arī bāla vai tieši pretēji stipri piesarkusi (bordosarkana) mēle. Dzīvnieka siekalas kļūst biezas. Ja manāt šādas pazīmes, pēc iespējas ātrāk nogādājiet suni vēsā vietā un piedāvājiet padzerties vēsu (bet ne aukstu!) ūdeni. Parasti ar to ir gana, lai dzīvnieks atgūtos. Varat arī samērcēt vēsā ūdenī dvieļus un aptīt ap suņa galvu un ķepām.
  • Smagos pārkaršanas gadījumos suns kļūst gurdens, ar acīm slikti seko kustīgiem priekšmetiem un vāji reaģē uz komandām. Īpaši smagos gadījumos sunim iestājas ģībonis vai pat koma. Tad ir svarīgi pēc iespējas ātrāk meklēt veterinārārsta palīdzību.

 

Kļūsim apzinīgāki pret saviem labākajiem un uzticamākajiem draugiem! Nedarīsim viņiem pāri un ceļosim droši un komfortabli!

Tavs draugs un padomdevējs,
Autoplacis.lv

Leave a Comment