Auto zādzības – kā pasargāt spēkratu no zagļiem?

Auto zādzības - kā pasargāt spēkratu no zagļiem?

Netrūkst palīdzības saucienu, kuros izmisuši auto īpašnieki lūdz palīdzību sava spēkrata atrašanā. Sociālajos tīklos nereti klejo jauns ieraksts, kur kārtējo reizi kāds "šikāks autiņš'' atkal ir aizdzīts no kādas privātmājas pagalma vai daudzdzīvokļu nama stāvlaukuma. Diemžēl auto zādzību skaits Latvijā ar katru gadu tikai pieaug, un cietušie, kuru automašīna ir aizceļojusi nezināmā virzienā, bieži paliek ar garu degunu... Kā panākt dubultu drošību, lai vakarā noliktais auto pie mājas būtu vietā arī no rīta? Kāds ir iemesls ''garnadžu'' uzbrukumiem? Un kur, tad vispār nonāk nozagtais auto?

 

Kopš 2016. gada auto zādzību skaits Latvijā tikai pieaug, no 2016. gada uz 2017. gadu auto zādzību skaits ir palielinājies par 10%, jeb auto ziņā, no 700-800 automašīnu, taču uz 2018. gadu ''garnadžu'' uzbrukumi automašīnām un to īpašniekiem ir pieauguši JAU par 55%!

Visvairāk cieš BMW, Audi (visvairāk tieši Audi A4) vadītāji, tad Volkswagen un ar nelielu starpību seko džipu īpašnieki, kā piemēru minot, Toyotu RaV4. Arī mazo apvidus auto vidū ir pieaudzis zādzību skaits, zagļi bieži iekāro tieši Volvo XC60, Kia Sportage, Mitsubishi Outlander un Nissan Qashqai automašīnas. Visvairāk zādzību ir jauno automašīnu vidū, kategorijā no 1-5 gadiem, un ļoti labprāt zagļi ķeras klāt arī nedaudz vecāka gada gājuma automašīnām, no 6-10 gadus veciem spēkratiem.

Kā iemesls, kādēļ auto zagļi ir iecienījuši jaunāka gada gājuma automašīnas, ir automašīnu popularitāte un pieprasījums pēc rezerves daļām. Oriģinālās rezerves daļas ir salīdzinoši dārgas, tādēļ tiek meklētas citas alternatīvas, kā piemēram, paņemt ''autiņu'' no kādas privātmājas pagalma. Zagļi ir nominējuši arī savu automašīnu ''donoru'' jeb populārās markas automobili BMW, kuru visbiežāk ''izdaiļo ar leņķa slīpmašīnu''. BMW markas auto visbiežāk cieš no uzbrukumiem, lukturu zādzībām, salonu izlaupīšanām, vandālisma. Turpretī kā vismazāk cietusī automašīna, tiek nominēta Dacia, lai gan uz ceļiem šo spēkratu ir samērā daudz, nav reģistrēts neviens gadījums, kad šīs markas auto būtu ''kritis'' zagļu rokās.

Kopējā statistika Latvijā nav iepriecinoša, kaut arī zagļiem pa pēdām seko valsts ierēdņi, atrasto automašīnu skaits nav liels, vien 89 auto no 220 tiek nogādāti atpakaļ saimniekiem.

Tam par iemeslu noteikti ir tas, ka lielākā daļa no nozagtajiem transportlīdzekļiem uzreiz tiek izjaukti rezerves daļās, līdz ar to, spēkrata atgūšana ir praktiski neiespējama. Jo augstākas ir oriģinālo rezerves daļu cenas, jo pirktspēja vairāk samazinās, tā zeļot un plaukstot melnajam tirgum. Arī ekonomiskās automašīnas, kas ir pieprasītas aiz robežām, un kuras darbojas uz dīzeļdegvielu vai autogāzi, ir īpaši iecienītas zagļu vidū, kur šie ekonomiskie ‘autiņi’ ir īpaši iecienīti Krievijā, Baltkrievijā un Lietuvā, kur arī ir galvenais rezerves daļu noietu tirgus. Turklāt augot arī modernajām tehnoloģijām, auto zādzības ir kļuvušas par tīro bērnu spēli.. Auto aizdzīšana var paprasīt pat tikai nieka 10 sekundes! Jaunās automašīnas ir bieži aprīkotas ar keyless-go funkciju, kas vien nozīmē, ka zagļiem ir ērti pārtvert jūsu spēkrata atslēgas signālu pat esot attālināti, tā iedarbinot un aizdzenot jūsu auto. Tam pat nav nepieciešams diennakts tumšais laiks, auto zādzības sākušas palikt biežākas arī diennakts gaišajā laikā. Turpretī auto zaglis var būt arī kabatzaglis, kas atslēgas var izvilkt no jūsu kabatas – un šādu gadījumu arīdzan netrūkst, tādēļ rūpīgi sargiet sava spēkrata atslēgas. Tiesa, neviens  nav pasargāts no zagļu mantkārības, un ja visi kauliņi ir krituši par labu, jebkurš auto var būt aizdzenams pāris minūšu laikā.

Statistika rāda, ka visvairāk cieš auto īpašnieki dzīvojamos namos, kur 60% gadījumu spēkrati tiek aizdzīti tieši no daudzstāvu dzīvojamo māju pagalmiem, 30% auto tiek aizdzīti no privātmāju pagalmiem, bet 10% no tirdzniecības centru stāvlaukumiem. Tādēļ papildus drošībai nepieciešams uzstādīt papildus signalizāciju, kā, piemēram, bezkontakta imobilaizeri, uzstādot arī papildus pretaizdzīšanas iekārtu. Jo vairāk šķēršļu būsiet uzlikuši zagļiem, jo lielāka iespēja, ka zaglis var atmest ar roku. Labs nervu pārbaudītājs būs arī stūres un ātrumkārbas saslēdzējs. Nav ieteicams izmantot signalizācijas pulti ar vienu pogu kā signalizācijas ieslēgšanai, tā izslēgšanai, šādu signalizāciju noteikti vajag nomainīt. Protams, neaizmirstiet apdrošināt savu auto, jo laupīšanas, bojāšanas un citos gadījumos saņemsiet atlīdzību. Papildus drošībai nav ieteicams auto novietot nomaļās vietās,  kā arī neapsargātās teritorijās, turpretī apsargātās stāvvietās zagļi nemēģinās auto aizdzīt. Tomēr vislabākā vieta būtu garāža, protams, skatoties no tā, kādas ir iespējas.

Ja nav ne stāvvietas, ne garāžas, vismaz nenovietojiet auto tumšajā zonā! Bieža kļūda, kas arī mudina ''garnadžus'' ielīst auto salonā, ir atstātās mantas: maki, somas, dāvanas, datori, navigācijas sistēmas utt., tādēļ neizaiciniet zagli! Varbūt muļķīgs padoms, bet arī šādi gadījumi ir saistīti ar auto aizdzīšanu – neatstājiet auto bez uzraudzības ar ieslēgtu dzinēju!

Sargiet savu spēkratu, apdrošiniet to, uzlieciet papildus drošības sistēmu, sekojiet līdzi, kas notiek jūsu nama pagalmā, neesiet pārdroši un neizaiciniet zagli, lai nekļūtu par upuri un nebūtu viens no transportlīdzekļu zādzību statistikas datu bāzē esošajiem ''bēdu brāļiem/ māsām''..

 

Lai veiksmīgi!

Jūsu padomdevējs,
Autoplacis.lv

Atstājiet savu komentāru