Iespējams lielākais auto tirgotājs Talsos. Interviju sniedza Juris Lukševics, Luks Talsi.

Iespējams lielākais auto tirgotājs Talsos. Interviju sniedza Juris Lukševics, Luks Talsi.

  Juris Lukševics – viens no plašāk pazīstamajiem Kurzemes auto tirgotājiem, vīrs ar dzelžainu raksturu, apskaužamu gribasspēku un milzīgu pieredzes bagāžu kā auto tirdzniecībā, tā armijā - izbijušais armijas virsnieks, viens no Latvijas armijas veidotājiem, strādājis arī Latvijas drošības dienestā, iepazīsimies – Juris Luksevičs, SIA ‘’Luks Talsi’’ dibinātājs, īpašnieks, auto entuziasts, gādīgs tēvs un vīrs vienā personā.

Kā attīstījusies Jura dzīve līdz auto tirdzniecībai, daudz ko noteicis laiks, kurā nācies dzīvot. Jurim nācies būt lielu izvēļu, kā arī neapskaužamu situāciju priekšā, ejot pret PSRS sistēmu, ar draudiem par cietumu, bailēs tikt aizsūtītām uz ‘’Baltajiem lāčiem’’, Juris tomēr sekojis iekšējai jaudai, mainot dzīves ceļu un devies uz pārmaiņām. Tālajā 1988./89.gadā, kad Padomju Savienībā jaušami bijis jūtams pārmaiņu gars, vēl esot virsniekam, Jura bezbailība un taisnīgums vainagojies uzvarā un, lūk, ‘’Luks Talsi’’ dibinātajs jau 25. gadus - uzbūvējis pats savu auto tirdzniecības impēriju, tagad atklāti dalās gan personīgos viedokļos, notikumos, gan pieredzē, kā darbojies un  attīstījies auto tirdzniecībā .

   Kādēļ tik krasas pārmaiņas no armijas uz auto tirdzniecību, J. Lukševics skaidro, ka vēlējies pats būt sev noteicējs, un tā nu pie viņa dzīves durvīm pieklaudzinājusi auto tirdzniecība, kas veiksmīgi rit jau 25 gadus.

Deviņdesmitos gadus Juris atceroties īpaši spilgti, minot, ka tas bijis laiks, kad visi tirgoja visu, tolaik nav bijuši nedz ieņēmuma dienesti, nedz kārtīgi autoplači -, kas kuram bijis, to katrs arī tirgojis. Auto tirdzniecību Juris aizsācis ar stāvlaukumu vien, kas sākotnēji darbojusies kā komisijas autostāvvieta, kur cilvēkiem uz tirdzniecību novietot savas automašīnas, tolaik uz laukuma bijušas vien 2 vai 3 mašīnas. Juris pauž, ka lielu veiksmi auto tirdzniecībā nosakot uzņēmuma atrašanās vieta, tolaik stāvlaukums bijis Talsos blakus tirgum, kas arī bijusi uzņēmuma lielākā reklāma, kā arī daudzu iespēju un klientu satikšanās punkts. Vēlāk konkurentu apspiests Juris Lukševics mainījis uzņēmuma lokāciju un sācis auto tirdzniecības gaitas Talsu pierobežā ar izcilu izvietojumu, kas īpaši apmierina pašu ‘’Luks Talsi’’ dibinātāju. Uz doto brīdi ik dienas Juris un viņa komanda apseko ap 250-300 automašīnu, kur vēl aizvien ir arī kāda komisijas automašīnai.

  Visas veiksmes pamatā ir :‘’Disciplīna, nerimstošs mācīšanās gars, sports un milzīgs darbs’’, tā Juris Lukševics par savu veiksmes formulu pretī uzstādītajiem mērķiem.

‘’Luks Talsi’’ auto klāstā ir gan lietotas, gan mazlietotas un jaunas automašīnas. Auto tirdzniecības biznesā iesaistās arī visa Lukševicu saime, kas veido gan vizuālos materiālus, gan palīdz ar reklāmas idejām un to realizēšanu. Liela nozīme biznesa vidē tiek piešķirta arī telefonam, sākot ar uzņēmuma apsekošanu, beidzot ar komunikāciju internetā un zvanos. Sekots tiek arī tehnoloģiju attīstībai internetā un uzņēmums ir sastopams divās vietnēs: www.luks.lv un www.lukstalsi.lv, ko uzskata par lielu priekšrocību biznesa ikdienas procesu atvieglošanai ē-vidē.  Vietnes ir palīdzējušas gan klientu piesaistē, gan informēšanā, gan arī reklāmas kampaņu izstrādē. Juris ir uzsācis arī sadarbību ar platformu: www.autoplatform.lv, kas ir Latvijas auto nozares un tirdzniecības platforma ar mērķi apvienot visus Latvijas auto, disku, riepu, auto nomas, auto servisu u.c. tirgotājus/īpašniekus. Vietne darbojas kā auto jaunumu un publikāciju izvietošanas platforma, kur ir skatāmi arī ‘’Luks Talsi’’ automašīnas. Kādēļ ‘’Luks Talsi’’ sadarbojas ar www.autoplatform.lv, esot tādēļ, ka Juri piesaistījis platformas izstrādātāju dzirksts, platformas ideja, mērķi, projekta vīzijas, un J. Lukševics atbalsta, ka auto tirdzniecībai apvienota un sakārtota vide ir bijusi nepieciešama jau sen.

   Sadarbība starp ‘’Luks Talsi’’ un www.autoplatform.lv laika gaitā ir izveidojusies patiesi stipra, un atzīmējot ‘’Luks Talsi’’ 25.gadu jubileju, abas puses sniedz iespēju Latvijas iedzīvotājiem laimēt automašīnu, kas pavisam drīz tiks publicēts sociālajā vidē.

Paralēli sagatavošanās gaitām konkursam, uz jautājumu, kāda ir ‘’Luks Talsi’’ ikdiena Covid-19 pandēmijas laikā, Juris Lukševics stāsta, ka notirgoto auto apjoms nav mainījies, turpretī drošības kritēriji tiek strikti kontrolēti – ieturētas distances, apkalpoti klienti pa vienam un norobežoti klienti arī savā starpā. Kāda ir klientu uzvedība iegādājoties auto, Juris nekaunas teikt, ka ir klienti, kas uz ''Luks Talsi'' nāk kā uz tirgu – tirgoties un kaulēties, kamēr citi cītīgi krājot, lai nāktu pēc vēlamā auto. Kāds esot lieliska darījuma pamats, J.Lukševics uzsver atvērtas komunikācijas nozīmi, testa brauciena iespējamību, servisa gaitas izklāstu, būt atvērtiem un atbildēt uz katru klienta jautājumu. Juris pats esot nesaprašanā par auto tirgotājiem, kas slēpj, krāpjas un neļauj tik vien, kā izbraukt testa braucienu ar nopētīto automašīnu. Šāda rīcība, viņaprāt, arī veido negatīvo atsauksmi par auto tirdzniecības nozari. Juris uzsver, ka tiem tirgotājiem, kas blēdas ar sistām, slīkušām un citādi bojātām automašīnām, ir jānes atbildība un kārtīgi jāapdomā, kā tiek kārtoti darījumi. Juris nenoliedz, ka savu artavu nes arī klienti,  ir bijis ne viens vien gadījums, saskaroties ar krāpniekiem, afēristiem un tādiem, kurus jau medī policijas sirēnas. Blēžu esot, un abās frontēs. ''Luks Talsi'' uzņēmuma morāle ir uzņemt ikvienu klientu īpaši, pielāgojoties gan situācijai, gan cilvēkam.Uz jautājumu, kura vecuma grupa varbūt ir vissarežģītākā, auto tirdzniecības uzņēmējs neizceļ nevienu, bet, ja skatoties, kam esot grūtāk iegādāties auto, tie esot jaunieši : ''Daudzi jaunieši nevar atļauties auto vai arī nevar paņemt kredītu, jo nav stabilu ienākumu'', Juris. Lai varētu iegādāties auto kredītā kanditāts tiek ļoti pētīts, pārbaudot pēdējo 5-10 gadu kredītvēsturi, ienākumu statusu, cik lieli ir ienākumi, kā arī, kāds ir ģimenes stāvoklis.

Kāds ir ceļš līdz auto iegādei, Juris min, ka auto pirkumi bieži balstās uz emocijām, sevišķi tiek iegādātas automašīnas balstoties uz krāsu vien, ir situācijas, kad klients ir gatavs kārtot formalitātes vien redzot automašīnu no attāluma. Klientus var iedalīt divās kategorijās - vieniem ir svarīgi, lai auto pilda savu funkciju, ir tehniskā un vizuālā kārtībā, bet otra kategorija pērk auto pēc sajūtām. Kādas automašīnas tiek  pirktas visvairāk, Juris nespēj atbildēt, jo pirkts tiekot viss, kā jaunas, tā mazlietotas, sevišķi pērkot lietotas automašīnas, tās izteikti izvēlas cilvēki ar ierobežotu budžetu.


Kā ‘’Luks Talsi’’ spēj ik idenas apsekot 250-300 automašīnas, Juris no pieredzes stāsta, ka viens cilvēks var uzturet kārtībā 50 automašīnas, bet ne 150, nerunājot par 300! Agrāk tas bijis iemesls no dažiem spēkratiem atteikties, bet pieaugot Jura komandai, tagad var paspēt parūpēties gan par automašīnām, gan apkalpot klientus, gan sakārtot dokumentāciju un arī piedalīties starptautiskās izsolēs jaunu auto iegādei. Vienas mašīnas laiks no treilera līdz tīram salonam, dokumentu salīdzināšanai CSDD un atrašanās uz plača visbiežāk paņemot divas dienas, lai tā būtu sagatavota pircējam. ‘’Luks Talsi’’ auto klāsts maināš strauji, jo nemitīgi tiek nodrošināti jauni auto pievedumi. Visbiežāk auto tiek iegādāti no Vācijas, Holandes, Beļģijas, bet auto no Amerikas pats Juris neiesaka :'' Kaut arī amerikāņu spēkratiem ir mazs nobraukums, teju visiem ir beigtas kārbas, kā arī transportēšanas laiks no Amerikas ir ļoti ilgs'', Juris atklāti pauž, ''amerikāņu auto tirgotājiem ir tendence blēdīties ar saviem automobiļiem un to stāvokli, iesmērējot brāķētus automobiļus kā tiešām labus.''

‘’Luks Talsi’’ var lepoties ar uzmanību pret klientiem, piedāvājot gan sameklēt, gan piegādāt, gan pasūtīt klienta vēlmēm un vajadzībām nepieciešamu automobili, pat, ja uz vietas ‘’Luks Talsi’’ vēlamā spēkrata nav.

Kā Juris Lukševics skatās uz kaimiņu lietuviešu pusi saistībā ap auto tirdzniecību? Viņš atzīmē, ka lietuvieši esot  krietni priekšā Latvijai, J.Lukševics apgalvo, ka lielu nozīmi, kāda ir auto tirdzniecības situācija Latvijā nosaka Latvijas valsts, kas ar pastāvošajiem lēmumiem un likumiem negatīvi ietekmējot Latvijas auto tirgotāju darbību, piemēram,  jau ar pārmēru augstajiem ceļu nodokļiem vien, liekot izvērtēt arī, piemēram, lielo motoru auto iegādi. Turpretī Lietuvā likumdošana esot krietni pretimnākošāka, kā arī, lai ārzemju klienti tiktu mudināti iegādāties auto Lietuvā, jebkuram ir iespēja iegādāties 3 dienu vīzu, lai to izdarītu. Juris piemin, ka arī daudzi Latvijas auto tirgotāji saviem plačiem automobiļus iepērk tieši no Lietuvas, bet pats uz Lietuvas tirgu neraugas vien tādēļ, ka Lietuvas automašīnas sauc par  ‘’frankeinšteiniem’’, procentuāli rēķinot, ka 50% automašīnu varētu būt saveidojumi no citiem spēkratiem. Uzņēmējs vislielāko vērību pievērš tieši Beļģu, Holandes un Vācu automašīnām, kuras gan viņu drošībai, gan pārdošanai esot pareizākais lēmums.

Par izmaiņām 25.gadu laikā arī pats Juris jūt, kāds lēciens piedzīvots, sākot no komisijas stāvlaukuma ar 3 automašīnām līdz uzņēmumam, kas šodien ir pārdevis jau vairāk kā 18’000 automobiļu. Caur pirkstiem izlaižot tādu skaitu automašīnu, uz jautājumu :’’Kāds ir ''Luks Talsi'' īpašnieka sapņa auto?’’, uzņēmējs J.Lukševics ieminas par Dogde Viper, kas ar savu 12 cilindru lielo motoru un vizuālo izskatu ir licis šo auto iemīlēt. Par Viper iegādes īstenošanu Juris gan īsti nedomājot, minot, ka enerģiju jānovirza uz realākām lietām – turpināt attīstīt uzņēmumu, sekot līdzi notikumiem pasaulē un Latvijā, un turēties pie ‘’Luks Talsi’’ grožiem, cik ilgi vien ļaujot iekšējā jauda.

Kādas ir nākotnes vīzijas, J.Lukševičs ir enerģijas pilns teikt, ka būšot redzami jauni spēkrati, jau tagad tiek apcerēta iespēja par elektromobiļu iegādi, šodien gan tas neesot tik aktuāli Latvijas tirgum, bet jau tagad Juris zinot, kur uzstādīs elektromobiļa uzlādes staciju. Idejas un sapņu Jurim netrūkst, tādēļ esot vēl tāls ceļš ejams.

Juris Lukševics - cilvēks, kas nonācis īstajā vietā, pilns enerģijas, zināšanu, joprojām iededzas par cilvēkiem, darbu un nākotnes plāniem, Jurī strāvo īstens auto entuziasts, jūtama mīlestība pret darbu, ko dara, iesaistot arī visus tuvos. Vēlam Jurim, Jura ģimenei un komandai visu to labāko, vēl tikpat daudz gadu nostrādāt un lūkosim, kādu rekordskaitu automašīnu ‘’Luks Talsi’’ dibinātājs mums nosauks vēl pēc gadiem 10.

 

Intervija tapa sadarbībā ar www.autoplatform.lv un www.lukstalsi.lv, www.luks.lv

Informāciju par auto izlozi tiks izsludināta tuvākajā laikā,

Veiksmi un, lai izdodas sekot sapņiem!

Atstājiet savu komentāru